Ženy kolem punku

10. června 2007 v 20:44 | Petraa
Holek, resp. žen okolo punku wždycky bylo, je a bude hafo. To ale neznamená, že by w punku něco extra přewratnýho dokázaly. Myslim, že po přečtení tohohle článku zjistíte, že je w něm strašně málo žen, o kterejch byste w minulosti něco slyšeli, četli a nebo jinak se o nich dozwěděli...Odkud taky, dyť wětšina holek z tohohle seznamu se proslawili tim, že hráli w nějaký punkowý kapele "třetí housle" a nebo wymrdáwaly slawný punkery typu Sid Vicious... Netwrdim, ale že wšechny. Pár wyjímek se tu totiž najde...
 • Nancy Spungen
přítelkyně Sida Viciouse (basák ze Sex Pistols). Peroxidová blondýna z Philadelphie byla groupie(fanynka, která cestuje se svou oblíbenou kapelou, spí s jejími členy a podobně) několika známých kapel - Aerosmith, Ramones, Heartbreakers. Za poslední jmenovanou kapelou vyrazila do Británie v prosinci 1976, aby podpořila jejich Anarchy tour. Hledala prostě někoho, kdo by ji dostal mezi slavné lidi. Přes Heartbreakers se dostala k Sex Pistols, kde něco zkoušela i na Johnnyho Rottena. Nevyšlo to a tak zkusila druhého nejslavnějšího, Sida. Jak to dopadlo, všichni víme: oba závislí na heroinu, zfetovanej Sid nakonec Nancy zabil, šel sedět, Malcolm McLaren ho dostal z vězení ven, Sid se předávkoval a zemřel.
 • Helen Of Troy (Helen Wellington Loyd):
trpaslice z jižní Afriky, která se objevila ve filmu The Great Rock'n'roll Swindle a vystupovala se Sex Pistols na jejich koncertech ve Velké Británii. To ona vytvořila jejich slavné barevné "vyděračské" logo sestavené z písmen vystříhaných z novin. Jeden čas byla i milenkou Malcolma McLarena (manažera Sex Pistols).
 • Chrissie Hynde:
přistěhovalkyně z amerického Ohia byla také po nějakou dobu prodavačkou v obchodě Sex. Nepohodla se ale s Vivienne Westwood a dostala padáka. Chtěla si vzít Sida Viciouse, aby mohla zůstat ve Spojeném království, dokonce mu za to zaplatila (dvě libry), ale se Sidem byl v tu dobu veden soudní proces, takže ze svatby sešlo. Chrissie také učila hrát Johnnyho Rottena na kytaru, ale bezvýsledně. Hrála s kapelama Moors Murderers, 999 a potom založila úspěšnou skupinu Pretenders. Její jméno je spojeno s anti-vivisekční frontou. Vzala si Jima Kerra ze Simple Minds.
 • Sue Catwoman (Sue Lucas):
nejzajímavější tvář původní punkové scény s originálním kočičím účesem, který pro ní vystřihlo jedno kadeřnictví v Londýně v roce 1976. Byla součástí "punkové elity", která si říkala The Bromley Contingent. Ze scény zmizela s rozpadem Sex Pistols. Přes svůj odvážný zjev byla údajně pěkně stydlivá. Ve filmu The Great R'n'R Swindle ji hraje mladá herečka.
 • Pauline:
šílená punkerka, zmiňovaná v písni Bodies od Sex Pistols. Žila v blázinci kdesi u Birminghamu, dokonce měla opravdu dům na stromě, přesně jak Pistols zpívají a skutečně jim odtamtud posílala dopisy. Z toho stromu ji ošetřovatelky ústavu nemohly dostat, Johnny Rotten říká, že až punk ji dostal na zem. Kapelu pak doslova pronásledovala. Paul Cook: "Byla to pěkná holka, ale měla ty šílený oči." "Divnej začátek písně Bodies mi ji pořád připomíná", dodává Steve Jones.
 • Vivienne Westwood:
bývalá učitelka, designérka punkového oblečení a milenka Malcolma McLarena. Dohromady s ním vlastnila obchod s fetiš- a punk-módou na King's Road v Londýně s názvem Sex. Vymyslela ono známé tričko s nápisem Destroy. Byla nejúspěšnější punkerkou ve své době, i když o punkové hudbě věděla údajně hodně málo. Určovala totiž punkovou módu. V současnosti je to velmi uznávaná módní návrhářka.
 • Jordan:
další prodavačka v obchodě Sex. Nosila cokoliv, co Westwood navrhla - i ty nejvíce šokující modely, čímž se stala populární a známou punkerkou na londýnské scéně. Johnny Rotten jí jednou svlékl přímo na pódiu při koncertu Sex Pistols. Byla také manažerkou původně punkové kapely Adam And The Ants v jejích začátcích kolem roku 1977.
 • Gaye Advert (Gaye Atlas):
hrála na basu v The Adverts. Díky černým očním stínům měla oči jako panda, nosila koženou bundu a černé kalhotky, které ukazuje na jedné slavné fotografii. Párkrát se objevila spolu s The Adverts v televizním pořadu o hudbě Top Of The Pops, psalo se o ní i v hudebním magazínu Sounds a asi také díky tomu se stala sexsymbolem. Bubeník Lorry Driver o ní prohlásil, že to byla hrozná tyranka a že kvůli z ní z kapely odešel. Gaye a její dlouholetý přítel TV Smith (zpěvák The Adverts) spolu stále žijí. Gaye bojovala za práva zvířat, za politickou reformu a ve feministickém hnutí až do poloviny osmdesátých let.
 • Poly Styrene (Marion Elliot):
špičková a originální punková zpěvačka ve špičkové a originální punkové kapele The X-Ray Spex. Pocházela z Brixtonu, nosila rovnátka (tenkrát asi ještě nebyl piercing) a psala všechny texty i hudbu pro svou kapelu. Opravdu vynikající zpěvačka se po rozpadu kapely v roce 1979 přidala k sektě Hare Krishna. Ještě předtím (1978) ale s kapelou vydala album Germ Free Adolescents, na kterém je slavná píseň Oh Bondage Up Yours!, která byla v konzervativní Británii zakázána. Text je na první pohled tak trochu o sado maso praktikách, ale to je spíš metafora, která má poukázat na roli žen ve společnosti. Poly se vůbec ve svých textech vyjadřovala k různým "ženským" otázkám včetně třeba mýtů krásy. V roce 1995 se kapela dala znovu dohromady a vydala album Conscious Consumer.
 • Laura Logic (Susan Whitby):
saxofonistka kapely X-Ray Spex. Ve svých 16ti letech kapelu opustila (v roce 1977) a založila svou vlastní skupinu Essential Logic. Na saxofon také hrála na singlu (Get A) Grip (On Yourself) od The Stranglers.
 • Tracey O'Keefe:
osmnáctiletá členka The Bromley Contingent, prodavačka a modelka obchodu Sex a velká fanynka Sex Pistols v roce 1978 zemřela na rakovinu kostní dřeně. Malcolm McLaren natáčel na jejím pohřbu záběry pro film The Great R'n'R Swindle a také obstaral pohřební věnec s nápisem Never Mind The Bollocks, Tracy, což se pozůstalým moc nelíbilo. Štěstí, že nezačal tisknout trička s motivem této události. Scéna s pohřbem byla nakonec z filmu vystřihnuta.
 • Simone Thomas:
byla taktéž součástí The Bromley Contingent a navíc ještě hrála po dobu několika měsíců na housle v kapele Siouxsie And The Banshees. Řekla: "Nebyla jsem opravdová punkerka, jen jsem nosila ty hadry, kteří podpořily mou image".
 • Blitz:
nemyslim legendární Oi! kapelu z New Mills - jedná se o shodu jmen. Kapela, o které píšu, vznikla roku 1977 a v jejím čele stála drsná punkerka. Jejich píseň Strange Boy se objevila na albu Farewell To The Roxy. Kapela brzo zanikla.
 • The Innocents:
dívčí kapela z Londýna, která hrála punk podobný tomu, jaký hrály The Slits ve svých začátcích. Chtěly hrát na turné Out On Parole spolu s The Clash a The Slits, ale nevím, jestli se jim to podařilo. The Innocents také brzo zmizely ze scény.
 • Siouxsie Sioux:
členka The Bromley Contingent, fanynka Sex Pistols a zejména zpěvačka kapely Siouxsie And The Banshees. Byla vzorem pro mnoho tehdejších punkerek, možná i proto, že na jevišti hajlovala, a nosila oblečení jednou s hákovým křížem, jindy zase se židovskou hvězdou. Jako doprovod Sex Pistols se zúčastnila slavného interview v televizi, kde se Bill Grundy snažil kapelu co nejvíc ztrapnit. Po odeznění první vlny punku se z kapely stala popová kapela.
 • Debbie Juvenile:
blízká přítelkyně Siouxsie a také členka The Bromley Contingent. Sedmnáctiletá peroxidová blondýna je vidět na začátku filmu The Great R'n'R Swindle jakožto doprovodná zpěvačka, zpívající stejnojmennou píseň.
 • Linda Ashby:
další žena z The Bromley Contingent, byla přítelkyní Malcolma McLarena. Bavila svoje klienty v hotelu St. James a zajímala se víc o fetiš scénu, než o punk. V punkovém filmu od Alexe Coxe Love Kills je údajně scéna, kde Lindin klient dostává výprask od Nancy Spungen.
 • Celia (Celia Collin):
zpěvačka, její doprovodná kapela se jmenovala The Mutations. Zvláštní na tom je, že The Mutations = The Stranglers! Dalším pojítkem se slavnou punkovou skupinou The Stranglers je, že Celii objevil jejich manažer v jedné restauraci v Chelsea. Zpívala jak skladby Marlen Dietrichové, tak i písně kapel Velvet Underground a The Kinks.
 • Crystal:
v roce 1977 psala punkový fanzine More On s další punkerkou Sarah. Jako první psaly o kapele The Slits. Crystal také pořídila mnoho fotografií tehdejších punkových kapel. Sarah vzpomíná: "More On č. 1 jsme napsaly za jedno odpoledne během dvou hodin ve škole".
 • Girlschool:
ženský protiklad kapely Motörhead. Ve svých počátcích hrály obě tyto kapely punk a dokonce spolu i koncertovaly. I z Girlschool se pak stala metalová kapela. Hitovka Emergency, kterou hrála Oi! banda Infa Riot, je převzata právě od Girlschool.
 • Faye Fife:
byla spolu s Eugenem Reynoldsem vůdkyní skotských Rezillos. V roce 1978 se kapela objevila v televizním pořadu o hudbě Top Of The Pops a zahrála si spolu s The Ramones na silvestrovském koncertě v klubu The Rainbow (1977/1978). Po tomto úspěšném období se kapela rozpadla, ale potom se ještě několikrát dala dohromady pod různými názvy - nejčastěji The Revillos, zatímco polovina kapely se přidala k The Human League.
 • The Slits:
kapela ze samých punkerek! V roce 1976 se čtrnáctiletá zpěvačka Ari Up (Arianna Forster) a bubenice Palmolive (Paloma Romero) daly dohromady s kytaristkou Kate Korus (původem z jiné ženské kapely The Castrators) a basačkou Suzi Gutsy a společně zformovaly tuhle zajímavou kapelu, která hrála punk obohacený o jiné hudební styly. Poté, co Kate odešla a založila kapelu The Modettes a Suzi přešla k The Flicks, sestavu Slits doplnila Viv Albertine a Tessa Pollit (z The Castrators). V této sestavě kapela hrála s The Clash na jejich White Riot Tour 1977 spolu s The Buzzcocks. V roce 1978 Palmolive přešla ke kapele The Raincoats a na post bubeníka se dostal Budgie (potom hrál i se Siouxsie And The Banshees).
 • Nora Forster:
(matka Ari Up) byla přítelkyní Jimiho Hendrixe i punkové průkopníka Chrise Speddinga (stěžoval si, že nemohl psát písničky, když vedle v pokoji dvanáctiletá Arianna trénovala hru na piano). Později se provdala za Johnnyho Rottena (zpěváka Sex Pistols), s kterým žije dodnes. Také byla manažerkou Arianniny kapely The Slits.
 • Pauline Murray:
zpěvačka kapely Penetration, pojmenované podle písně Iggy Popa. Byla studentkou umění a v době založení kapely (1976) jí bylo 18 roků. Měla vynikající hlas, připomínající hlas Dolores O' Riordan, zpěvačky z The Cranberries. V roce 1977 hráli Penetration s Generation X (Billy Idols a spol.) v legendárním klubu Roxy v Londýně. Ještě téhož roku podepsala kapela smlouvu s Virgin Records. Po vydání dvou alb se kapela rozpadá a Pauline Murray zakládá kapelu The Invisible Girls. Potom se vydává na sólovou dráhu.
 • Blitzkrieg Bop:
kapela ze severovýchodu Velké Británie, z okolí Middlesborough, měla ve své sestavě sólovou kytaristku Glorii. Vydali singl Let's Go, Gloria z kapely odešla a založila svou vlastní skupinu The Slaves, která však nikdy nekoncertovala. Gloria dostala práci a už se ke hraní nevrátila.
 • Beki Bondage:
první zpěvačka legendární punkové kapely Vice Squad. Napsala snad jako první píseň o zneužívání zvířat k pokusům Humane, ale i v dalších svých textech se dotýká negativních věcí ve společnosti - třeba znásilnění. Kapela vydala dvě úspěšná alba No Cause For Concern a Stand Strong Stand Proud. V roce 1982 Beki z kapely odešla a založila svou vlastní skupinu Ligotage a potom The Bombshell. Na její místo přišla zpěvačka Lia, kapela podepsala smlouvu s firmou Anagram Records a vydala album Shot Away, které už není tak nabroušené jako předešlá alba. Před nějakou dobou kapela ohlásila comeback a odehrála šňůru koncertů, opět s Beki.
 • Lindsay:
bubenice Oi! kapely Attak z New Mills u Manchesteru. Mimochodem je to sestra basáka Mackieho z vynikajících Blitz (těch, co hráli Oi!). Attak vydali v roce 1983 jediné album s názvem Zombies, ale můžeme je slyšet i na některých kompilacích (Oi! Oi! That's Yer Lot!, All Covered In Punk, A Country Fit For Heroes). Po vydání alba Zombies se kapela rozpadla. Hlas kytaristy, později i zpěváka kapely Attak, Garyho Basseta, můžeme slyšet i na albu Killing Dream od Blitz. Lindsay se v roce 1985 za Garyho provdala.
 • Deborah Harry:
zpěvačka, textařka a nejblonďatějěší členka původně punkové kapely Blondie, kterou v roce 1973 založila spolu s Chrisem Steinem. Název kapely pochází z oslovení, kterým na Debbie volali řidiči kamiónů, když ještě pracovala jako servírka v podniku Max's Kansas City. Mimo jiné byla i modelkou časopisu Playboy. Blondie byli součástí rané americké punkové scény spolu s Patti Smith, Ramones, Talking Heads a dalšími, kteří ve svých začátcích koncertovali v newyorském klubu CBGB's (= Country, BlueGrass, Blues) Hillyho Crystala. Debbie Harry byla hlavní hvězdou kapely, na pódiu parodovala naivní blondýnky, nosila odvážné oblečky a divoce tančila. Začátkem roku 1981 vydala Debbie první sólové album. V roce 1984 se skupina Blondie rozpadla, ale Deborah Harry pokračovala v sólové dráze, někdy doprovázena skupinou The Jazz Passengers. Po dlouhé pauze se Blondie znovu dali dohromady v roce 1997 kvůli turné, o rok později vydali album No Exit a vyrazili odehrát další koncerty. Na pravděpodobně posledním albu, které nese název The Curse Of Blondie je mimo jiné píseň Hello Joe, věnovaná zemřelému zpěvákovi Ramones, Joeymu Ramoneovi.
 • Annabella Lwin:
čtrnáctiletou zpěvačku kapely Bow Wow Wow objevil Malcolm McLaren v jedné londýnské čistírně. Annabella nebyla rodilá Angličanka, pocházela z Rangoonu v Barmě a neměla žádné předchozí hudební zkušenosti. Měla ale i přes svůj nízký věk poměr s McLarenem. Kapelu Bow Wow Wow, která spíš než punk produkovala hudbu indiánských kmenů, tvořili Annabelly ještě tři bývalí členové skupiny Adam And The Ants: David Barbarossa, Matthew Ashman a Leigh Gorman. Annabella si později nechala na hlavě vyholit číro, vystupovala v indiánských šatech a nechala se vyfotit polonahá na obal jednoho z alb kapely. Roku 1983 se skupina rozpadla, ale o čtrnáct let později se dali Annabella a Leigh Gorman znovu dohromady a spolu se dvěma dalšími hudebníky vyrazili na turné po Americe.
 • The Flowers Of Romance:
tato kapela je spjata s mnoha slavnými punkovými osobnostmi. Původní členky tehdy ještě bezjmenné kapely, Jo Faull a Sarah Hall, byly přítelkyněmi Steva Jonese a Paula Cooka ze Sex Pistols a daly se dohromady s Viv Albertine a Palmolive z The Slits. Zpěvákem kapely (později údajně i saxofonistou!) byl Sid Vicious, který přišel s názvem The Flowers Of Romance. Autorem tohoto názvu je Johnny Rotten, který ho Sidovi navrhl pouze ironicky.
 • The Mo-Dettes:
celodívčí kapela vznikla v roce 1979 v Anglii s původním názvem The Bomberettes. Z názvu Mo-Dettes by se dalo předpokládat, že se jednalo o mod kapelu, ale není tomu tak. Jejich hudba by se dala charakterizovat jako punk nebo pop-punk, srovnatelný s ranou tvorbaou kapel Raincoats nebo Slits. Basačka Mo-Dettes, Jane Crockford, nějakou dobu bydlela se Sidem Viciousem a s Johnnym Rottenem, kytaristka Kate Korus hrála dříve s The Slits a s The Raincoats. Ke konci osmdesátých let hrála Jane na bicí v kapele The Communards a později spolupracovala s Fun Boy Three a s Everything But The Girl. Zajímavost na závěr: Jane se později vdala za Woodyho (Daniela Woodgatea) z vynikající ska kapely Madness, nicméně jejich manželství nevydrželo.
 • Gymslips:
další celodívčí banda z Anglie vznikla v roce 1982 a její hudba by se dala označit jako Oi! Jejich nejznámější album se jmenuje Rockin' With The Renees. Po rozpadu kapely v roce 1986 se bubenice a zpěvačka Karen Yarnell přidala nakrátko ke skupině Serious Drinking a později hrála s původní kytaristkou a zpěvačkou Gymslips, Paulou Richards (ex-The Deltones a Potato 5), ve skupině The Renees.
Známější kapely, kde hrály nebo hrají ženy:
 • Crass (dvě zpěvačky, UK)
 • Nina Hagen (Německo),
 • Stinky Toys (zpěvačka, Francie)
 • Black Flag (basačka, USA)
 • Patti Smith Group (zpěvačka, USA)
 • Suzi Quatro (zpěvačka, USA)
 • Talking Heads (basačka, USA)
 • Plasmatics (zpěvačka, USA)
 • Violators (skoro samé ženy, jeden chlap v sestavě, UK)
 • L7 (celodívčí, USA)
 • Distortion (bubenice, UK)
 • Deadline (zpěvačka, UK)
 • Chumbawamba (dvě zpěvačky, UK)
 • Action Pact (UK)
 • Partisans (UK)
 • Rubella Ballet (UK)
 • Lewd (USA)
 • Devotchkas (USA)
 • Distillers (USA)
 • Total Chaos (USA)................ atd. atd.
ZDROJ !!! časopis Bloody Mary
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni...

KLIK

Komentáře

1 lô | 10. června 2007 v 20:45 | Reagovat

ahooooooj mas krasny blog !!! pleas posli mi hlas na stranku www.nhl31.blog.cz som tam predposledna (ale nie v poradi ale napisana pod menom Libka ) ked tam prides tak si najdi SONB 1 na to klikni a dole v ankete hlasuj za mna prosim !!

2 Vikynka Vikynka | Web | 11. června 2007 v 17:49 | Reagovat

Jako dost dobrej článek. Celkem zajímavej. Dávám ti za jedna.:) Připadá mi ale, že ženy od punku byly spíš jakési děvky, když to tak čtu...

3 Zewlprincess Zewlprincess | 11. června 2007 v 22:30 | Reagovat

Wšecky ne, třeba takowá Brody Dalle z The Distillers je těžce w pohodě typoška, sice sou The Distillers neopunk,ale jejich texty, hudba a hlawně Brodyin hlas je fakt super...

Ale třeba takowá Nancy Spungen... to byla podle mě ( a asi nejen podle mě) asi nejwětší děwka ze wšech... To jag wymrdáwala každýho a pag se přilepila na Sida a udělala z něj totální trosku je rpostě humus... Bleju z týhle "osoby"... :-/

4 Vikynka Vikynka | 12. června 2007 v 11:30 | Reagovat

Možná je ta Brody jen a pouze výjimka... Ta Nancy je pro změnu takovej větší extrém. Je to kráva no... Ale děvky to jsou stejně...

5 WP-girl!!88 WP-girl!!88 | 21. června 2007 v 21:49 | Reagovat

toe desny...punky kurvy a punks zeny taky..!!

6 Zewlprincess Zewlprincess | 13. července 2007 v 12:49 | Reagovat

Kurwy najdeš wšude, jag u pankáčů, tag i u hoperů, diskantů, nácku...atd. prostě wšude!!!

7 elly elly | Web | 15. července 2007 v 13:29 | Reagovat

nesnášim Nancy, ale podle mě je frajerka vivienne westwood...se mi libej ty stary hadry co šila pro pistole

8 Zewlprincess Zewlprincess | 16. července 2007 v 11:20 | Reagovat

Tjn, já sem koukala i na její nowodobější hadry...některý z nich sou sice příšerný, ale zase některý z nich sou fakt pecka... :-D

9 Leny Leny | Web | 8. března 2008 v 9:47 | Reagovat

tu liliputku fakt nemám ráda..  :P

10 zewlprincess zewlprincess | Web | 11. března 2008 v 16:02 | Reagovat

to leny: zajímalo by mě kterou myslíš :D

11 ada ada | 4. dubna 2008 v 22:19 | Reagovat

SID NIKOHO NEZABIL!!!

12 Zewlprincess Zewlprincess | Web | 13. dubna 2008 v 18:54 | Reagovat

TO ADA: to já si zase myslim, že jí kuchnul a poprawdě se mu ani nediwim, zasloužila si to...

13 Adelaide C. Adelaide C. | Web | 13. srpna 2008 v 1:33 | Reagovat

Ha, Siouxsie Sioux, punková diva :)

Říkala jsem si, jestlipak jí tu najdu :)

14 maja3 maja3 | 31. října 2008 v 12:43 | Reagovat

Jo brody to je mrtě borka jako. Hele máš perfektní  blog , přečetla jsem snad všechno:) kdo by chtěl pokecat o punku o všem taxe ozvěte na ajsko 284890327 budu ráda pokecám s každym:)

15 petka petka | 9. listopadu 2008 v 20:12 | Reagovat

Brody *yes*

16 Punky Punky | Web | 17. srpna 2009 v 17:03 | Reagovat

to že sid zabil nancy to netvrď neni to ověřený..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama