Zpraku

31. května 2007 v 16:35 | Petraa
ČLENOWÉ KAPELY:
  • Tom - basovka, zpěv
  • Machy - kytara
  • Jirka - bicí, zpěv
  • Dawe - kytara
HISTORIE KAPELY:
Září 1996 - Tři spolužáci ze základky, Machy, Jirka a Rázi odjeli strávit víkend na chatu. Z nudy vzali do ruky různé nástroje a tak dlouho vyluzovali zvuky, až se rozhodli založit kapelu. Složení je víceméně jasné - Machy - kytara, Jirka - bubny, Rázi - basa.
Říjen 1997 - Zatím bezejmenná kapela ve stále stejné sestavě konečně nachází útočiště ve sklepení věrné školní budovy. Začíná fáze zkoušení. Rázi, unaven věčným zkoušením bez viditelného výsledku kapelu opouští. Jirka s Machym marně hledají basáka, nakonec podávají inzerát.
Březen 1998 - Po usilovném hledání a pár konkurzech se objevuje Tomáš, potloukající se po různých revivalech, hledající stálou kapelu. Začalo se zkoušet. Dva měsíce nebylo jisté, zdali spolu kluci vydrží hrát.
Květen 1998 - Přichází zásah shůry v podobě prvního koncertu. Není čas couvnout, a hlavně, první koncert v životě je jen jeden. Kluci se tedy zaberou do práce, nazkouší nějaké své věci, nějaké covery, zvolí první jméno, co je napadne "Nová ves" a koncert odehraje. Tato událost nabije členy energií a chutí do dalšího zkoušení. Konec roku 1998 probíhá v podstatě v podobě zkoušení, tvorby nových věcí, vzájemného seznamování a pár pořádných ožíraček. Jednou takhle na pivku vzniknul i název pro kapelu "Lesní Plody".17. 1. 1999 - První koncert "Lesních Plodů" v klubu Skanzen. Příjemná akce pro přátele, jejich přátele, a přátele jejich přátel. V takovém duchu se to v podstatě neslo i po celý zbytek roku. Dlužno podotknout, že povětšinou i ve stejném klubu.
Léto 1999 - Se natáčí u Jirky doma první, eponymní snímek "Lesní Plody". V zájmu veselé image vydává kapela kazetu v pěti různých barevných variacích, o nákladu cca 100 kusů. Křest je kde jinde, než ve Skanzenu.
Podzim 2000 - PO roce nahodilého hraní pro různé okruhy různých přátel a poctivého tvoření nových věci se kapela odebírá do Mladé Boleslavi natočit demo Fuj! Děda je mentál, (přesmyčka slova fundamental). Křest probíhá v dnes již neexistujícím klubu Depo. Zvláštností křtu je, že kapela nehraje ani jednu svou písničku, ale samé coververze. Jediné co kazí jinak úspěšný rok je vyhazov ze zkušebny a hledání jiného místa. To naštěstí netrvá dlouho.
Jaro 2001 - Po nepříjemné zkušenosti na jednom punkovém festu dochází kapela k rozhodnutí změnit styl (kterému se říká "studentský rock") a nechat se unést tam, kam je srdce táhne - do punkových vod. Spolu s tím přichází nevyhnutelná změna jména a tlustá čára za historií "Lesních Plodů". Ne snad pro zanevření na staré časy nebo známé, ale ze snahy začít "nanovo". Od této doby se datuje vznik Zpraku!
Podzim 2001 - Natočeno první demo Zpraku! "Kecy si nechte..." v jednom pražském studiu. Zvuk, nasranost a syrovost zaskočil i samotnou kapelu, nicméně ohlasy hudebních kritik vyznívají poměrně příznivě.
Jaro 2002 - Po vykradení a změně zkušebny se začíná opět hrát a pořádně zkoušet. Kapela se vrací na scénu, odehrává pár koncertů, dělá další pesničky.
Podzim 2002 - Po koncertě na Klamovce a v klubu Na dně s kapelou Mind The Gap vzniká spolupráce s Gerrym, který se nabídne k zastoupení funkce manažera Zpraku! Nejprve je to pro něj zábava na dlouhé zimní večery, později jde do sebe a bere situaci pevně do svých rukou.
Podzim 2003 - Gerry nezahálí, kapela má za sebou úspěšný koncertní rok, včetně účasti na některých velkých festivalech. Je čas udělat první oficiální desku Zpraku! Deska vzniká v renomovaném pražském studiu za velkých porodních bolestí. Kapela ustupuje od syrovosti předchozího dema a zvolna se přesouvá od punku k punkrocku s příměsí dalších stylů.
Zima 2003/2004 - Přichází další vyhazov ze zkušebny a hledání dalšího prostoru. Naštěstí díky dobrým lidem na scéně to netrvá dlouho. Kluci si uvědomují rozdíl mezi zvukem kapely na desce a naživo a poohlížejí se po dalším kytaristovi. Do kapely přichází kytarista Dawe (ex Twelve, Plus MInus). Nejenže obohatí zvuk kapely, ale i její lidskou stránku. Díky Gerrymu je i kde hrát, takže se situace kapely vyvíjí velice příznivá a nálada je optimistická.
08.05.2004 - Křest desky "Budoucnost chceš znát..." v klubu Rock Café.
Léto 2004 ve znamení letních festivalů.
Podzim 2004 - Šňůra s německými Mongrel a No Children z Mallorcy. Vysilující, ale veliká zkušenost.
Zima 2004 - Po 52 odehraných koncertech panuje trochu únava, a proto se kluci rozhodují pro jedno až dvou měsíční hrací prázdniny, aby nabrali sílu a energii do dalšího konání.
Jaro 2005 - Odpočatí kluci se vrací do koloběhu zkoušek a koncertů. Tvoří se, hraje se, prostě všechno probíhá tak, jak by si člověk představoval, že by mělo.
Léto 2005 - Tak jak to má být, kapela objížídí letní festivaly - Barvy Léta, Mighty Sound, Sázava, Trutnov, Valník...
Zima 2005 - Kapela ukončuje úspěšný koncertní rok 24.12. na "punkové půlnoční" spolu s PVK. Příjemný koncert v takřka rodinné sváteční atmosféře. Leden se nehraje, neboť Jirka úspěšně zakončuje svá vysokoškolská studia.
Jaro 2006 - Chce to novou desku. Připravuje se materiál, vymýšlí se, zkouší. Kapela chce nový počin natočit ještě v průběhu letoška, přejme tedy hodně invence a trpělivosti...
DISKOGRAFIE:
  • Lesní plody
  • Kecy si nechte...
  • Budoucnost chceš znát...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni...

KLIK

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama